FARM-MED

Dla Pacjenta

Informacje ogólne:

• Przygotowanie do badania krwi • Przygotowanie do badania USG • Szczepienia dzieci – wymagane dokumenty • Przyjmowanie pacjentów nieletnich • e-Recepta

Przygotowanie do badania krwi

Morfologia krwi – uwagi ogólne

Na pobranie krwi należy zgłosić się rano, najlepiej między godziną 7:00 a 9:00. Pacjent powinien być na czczo tzn. po minimum 10-12 godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków, a spożycie płynów powinno być ograniczone do niezbędnego minimum, tj. pacjent może przyjmować jedynie niewielkie ilości niesłodzonych płynów, najlepiej wody. Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku. Przez mniej więcej 12 godzin przed pobraniem krwi pacjent nie powinien wykonywać wysiłku fizycznego i powinien być po przespanej nocy.

Badanie cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i trójglicerydów (lipidogram)

Zalecane jest, aby w okresie 1-2 tygodni poprzedzających badanie stosować normalną-zrównoważoną-dietę i nie stosować głodówek. Na 2-3 dni przed badaniem należy wstrzymać się od spożywania alkoholu. W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek (lekkostrawna kolacja) powinien być przyjęty około godz. 18:00.

W dniu badania pacjent powinien być na czczo.

Mocz – badanie ogólne

Przed planowanym badaniem moczu pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik do badania moczu (dostępny w aptece). Należy pamiętać, że w przypadku wykonywania badań bakteriologicznych zakupiony pojemnik musi być jałowy. W przypadku wykonywania badań moczu u dzieci dopuszcza się pobieranie materiału do specjalnych woreczków (dostępne w aptece). Mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad higieny ( po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła). Nie należy stosować w tym celu specjalnych środków dezynfekcyjnych i odkażających.. Laboratorium nie przyjmuje do badań moczu pobranego do innych pojemników (słoiki, butelki itp.).

Pobranie moczu do badania ogólnego

Do badania ogólnego należy przynieść pierwszą poranną próbkę moczu. Mocz należy pobrać z tzw.środkowego strumienia: pierwszą porcję moczu oddać do toalety, następnie porcję około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika, końcową porcję moczu należy oddać do toalety. Pojemnik dokładnie zakręcić.

Przygotowanie do badania USG

Badanie USG jamy brzusznej

Badanie należy wykonać na czczo.

Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody niewielką ilość, małymi porcjami starając się przy tym unikać nadmiernego połykania powietrza.

Nie należy tez żuć gumy ani palić papierosów.

Pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak niż 1 godzinę przed badaniem.

W godzinach popołudniowych/wieczornych w dzień poprzedzający badanie należy unikać pokarmów i płynów wzdymających, napojów gazowanych, jogurtów, itp.

Pacjenci z tendencją do wzdęć – poza w/w zaleceniami, powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem.


Szczepienia dzieci – wymagane dokumenty

W celu zaszczepienia dziecka, rodzic lub opiekun zobowiązany jest do okazania na wizycie Książeczki Zdrowia Dziecka.

Przyjmowanie pacjentów małoletnich

Przyjęcie pacjenta małoletniego odbywa się w obecności rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.

Świadczenia medyczne mogą być udzielone również w obecności opiekuna faktycznego wskazanego przez opiekuna prawnego w rejestracji w formie podpisania upoważnienia.

e – Recepta

Jak działa e – Recepta

Krok 1

Idziesz do lekarza na wizytę

Krok 2

Lekarz wystawia e – Receptę

Krok 3

Otrzymujesz wydruk informacyjny lub e – Receptę drogą elektroniczna

jako e-mail albo SMS z 4 – cyfrowym kodem

Krok 4

Udajesz się do apteki by zrealizować e – Receptę

Krok 5

Farmaceuta skanuje kod z wydruku informacyjnego lub z Twojego telefonu

Krok 6

Otrzymujesz leki

Źródło e-recepta.kamsoft.pl/dla-pacjenta/